Wojna na Bałkanach

28 października 1940 r. faszystowskie Włochy bez porozumienia z Niemcami zaatakowały Grecję z terytorium anektowanej jeszcze w kwietniu 1939 r. Albanii. Słaba armia Mussoliniego nie dawała sobie rady z Grekami, którzy w listopadzie zaczęli kontratakować i wypchnęli najeźdźców do Albanii. Zbrojną pomoc Grecji obiecała Wielka Brytania. W tej sytuacji Hitler nie mógł pozwolić sobie na bierność. Kazał opracować plan ataku na Grecję.

Wpierw musiał jednak namówić pozostałe kraje bałkańskie do przystąpienia do państw Osi. 20 listopada zrobiły to Węgry, następnie Rumunia i Bułgaria. Długo wahał się rząd Jugosławii, ale pod naciskiem nazistów zgodził się 25 marca 1941r. To nie był koniec kłopotów dla Niemców, gdyż już dwa dni później doszło w Jugosławii do zamachu stanu. Nowy rząd od razu wystąpił z sojuszu z Niemcami. Tymczasem do Grecji zaczęło przybywać Brytyjskie wsparcie, a sytuacja Włochów w Albanii pogarszała się. Hitler postanowił poszerzyć plan pomocy Włochom w Grecji o atak na Jugosławię.

Sytuacja Jugosławii była fatalna. Jej armia nie była gotowa do wojny. Ponadto z każdej strony (nie licząc wybrzeża Adriatyku) otoczona była przez wrogie wojska. Atak rozpoczął się 6 kwietnia 1941 r. Niemcy, postępując zgodnie z doktryną Blitzkriegu, czynili ogromne postępy. Ich wojska pancerne błyskawicznie rozbijały wrogie oddziały. Obrońcy nie mieli najmniejszych szans. Skapitulowali już 17 kwietnia.

Niemieckie oddziały powietrznodesantowe nad Kretą

Następnie niemiecka armia zaatakowała Grecję. Brytyjskie siły zostały zmuszone do odwrotu. Uznano, że nie dadzą rady wrogowi i postanowiono ewakuować je na Kretę i do Afryki Północnej. Greckie odziały były za słabe, by same oprzeć się najeźdźcy. Pod naporem armii niemieckiej skapitulowały 23 kwietnia.

Pod koniec kwietnia Niemcy kontrolowali już całą kontynentalną Grecję. Zagrożenie stanowiła dla nich wyspa Kreta, na której stacjonowały jeszcze oddziały greckie i część ewakuowanych sił brytyjskich. Początkowo naziści chcieli zdobyć wyspę za pomocą desantu z morza. Uniemożliwiała im to jednak potężna flota aliantów. Ostatecznie Hitler zdecydował się na atak wojsk powietrznodesantowych.

20 maja na Krecie wylądowało ok. 24.000 niemieckich spadochroniarzy. Atakujący ponieśli ogromne straty, ale udało im się przejąć lotnisko, na którym mogły lądować niemieckie samoloty z zaopatrzeniem. Planowano również przysłać wsparcie drogą morską, jednak zostało one zatopione przez Brytyjczyków. Niemcy, mimo strat, spychali aliantów i w końcu zmusili ich do ewakuacji. Lądowanie na Krecie było największą niemiecką operacją powietrznodesantową podczas II Wojny Światowej.

Po zakończeniu wszystkich operacji zdobyte terytoria podzielono między państwa Osi biorące udział w wojnie: Niemcy, Włochy, Węgry i Bułgarię. Utworzono również kontrolowane przez Niemcy Niezależne Państwo Chorwackie.


<< Operacja Lew Morski i Bitwa o Anglię Walki w Afryce >>


© Marcin Białkowski 2009-2011.            Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone.            Kontakt: bialkowski88@wp.pl